Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z trasy rejsu naszymi statkami. Trasa rejsu wiedzie malowniczym szlakiem wokół tak zwanej wyspy giżyckiej i prowadzi po przez 3 jeziora (Niegocin, Kisajno, Tajty) oraz 3 kanały (Łuczański, Niegociński/Wilkaski, Piękna Góra). Faktyczna trasa rejsu tym szlakiem trwa około godziny, na filmie zostało to przedstawione w około 2 minuty. Miłego oglądania.


SZCZEGÓŁOWY OPIS TRASY REJSU

START REJSU – PORT EKOMARINA

Niezapomniane rejsy naszymi statkami rozpoczynamy od wypłynięcia z Portu Ekomarina, który jest nowoczesnym portem pasażerskim z pełnym zapleczem technicznym, sanitarnym, poprawiającym bezpieczeństwo pasażerów oraz przewoźników. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Wybudowany został nad Jeziorem Niegocin, którego powierzchnia wynosi 2604 ha a głębokość sięga do 39,7 m. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a jednocześnie 7 co do wielkości jeziora w Polsce.

GIŻYCKIE MOLO

Po wypłynięciu z Portu Ekomarina swoją podróż kontynuujemy wzdłuż giżyckiego mola, mierzącego około 407 metrów i uchodzącego za jedno z najdłuższych w Polsce. Molo zbudowano na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zatem budowla ma już ponad 40 lat. Została pomyślana jako osłona portu żeglugi śródlądowej, i taką rolę spełnia do dziś. Molo ochrania port statków pasażerskich oraz port jachtowy - Ekomarinę.

KANAŁ ŁUCZAŃSKI

Kolejnym etapem rejsu jest podróż Kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał ma długość 2130 m i głębokość 1,9 m. Przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija most obrotowy, a dalej pod kładką dla pieszych i jeszcze dwoma mostami drogowymi.

MOST OBROTOWY

Warto wrócić do mostu obrotowego i wspomnieć, że został wybudowany w 1889 r. Most ważący ponad 100 ton za pomocą odpowiednich przełożeń może być obracany ręcznie przez jednego operatora. Czas całej operacji otwierania mostu wynosi ok. 5min. Jest jedną z niewielu tego typu konstrukcji w Europie.

JEZIORO KISAJNO

Po przepłynięciu Kanału Łuczańskiego wpływamy na Jezioro Kisajno, które wchodzi w zespół jezior (8 połączonych ze sobą jezior) pod wspólną nazwą - Zespół Jeziora Mamry o powierzchni10400 ha,i jest to drugie pod względem wielkości jezioro w Polsce. Powierzchnia Jeziora Kisajno wynosi 1896 ha, głębokość 25 m, długość 8,5 km, a szerokość 3 km. To jedno jezioro skupia na swoim obszarze 18 różnych wysp (rezerwatów przyrody), a trasę między wyspami nazwano „ŁABĘDZIM SZLAKIEM”.

KANAŁ PIĘKNA GÓRA

Z pięknego naturalnego krajobrazu wpływamy w jeden z najkrótszych kanałów na zaplanowanej trasie a mianowicie do kanału „Piękna Góra” o dł.150 metrów który łączy Jezioro Kisajno z Jeziorem Tajty.

JEZIORO TAJTY

Po wyjściu z kanału Piękna Góra wpływamy na urokliwe Jezioro Tajty, którego powierzchnia zwierciadła wody wynosi ok 2700 m2, średnia głębokość jeziora wynosi 7,5 m, natomiast głębokość maksymalna - 34,0 m. Długość jeziora to 5,4 km, a maksymalna szerokość to 1,3 km.

KANAŁ NIEGOCIŃSKI

Kolejną atrakcję na trasie stanowi Kanał Niegocińskim, łączący Jezioro Tajty z Jeziorem Niegocin. Długość kanału wynosi 1130 metrów. Kanał nazywany jest potocznie „Dzikim, starym, kanałem” ze względu na zachowanie naturalnych brzegów kanału.

JEZIORO NIEGOCIN

Wypływamy z kanału i wpływamy w okolicy miejscowości Wilkasy na Jezioro Niegocin udając się w kierunku Partu Ekomarina.

Podczas powrotnego rejsu do portu możemy podziwiać jedną z widocznych z jeziora atrakcji Giżycka, a mianowicie po lewej stronie ukazuje się Wzgórze Św. Brunona, które leży 1,5 km od centrum miasta. Ze wzgórza można podziwiać widok na miasto i okoliczny krajobraz. Na wzgórzu w 1910 roku postawiono Krzyż na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Brunona, który w 1009 roku zginął z rąk pogan.

PORT EKOMARINA

Z Jeziora Niegocin powracamy do Portu Ekomarina, gdzie bezpiecznie kończymy wspólną plenerową podróż po mazurskich zakątkach. Serdecznie zapraszamy Państwa do korzystania z naszych usług.

Kończąc rejs po 3 kanałach i 3 jeziorach w 1 godzinę
życzymy Państwu pozytywnych wrażeń z obcowania z naturą.

Do zobaczenia,
Kapitanowie statków pasażerskich
Mirosław i Krzysztof Gostomscy

Zobacz trasę rejsu na mapie